www.alamettin.com

GENEL  BILGI

Degerli Misafirler ,

Yakinda burada bizim güzel VATANIMIZ olan KAYSERIYE bagli  SARIOGLAN ilcesi olan ALAMETTIN köyünün ( Belediye olmustur ) sitesini yapmak. Gayem burada Alamettinle  ilgili sayfalari ,bilgileri ve Alamettinlileri burada  bulusturmak, tanistirmaktir.Bu kolay degil tabii üstelik hala pc nin acemisiyim ve site yapmada hic tecrübem yok. Fakat iyi veya kötü == Internette ILK  ALAMETTIN SITESINI kuracagim.Bunun icin ister köylüm olsun ister vatandaslarim olsun banayardimci olacaginizdan hic süphem yok zaten.Bilhassa bana  köyümüzle ilgili her türlü bilgileri lütfen  yollayin.Bunlar resimler olabilir v.s

Ben insallah yazin köyümüze gidip orada resimler cekecegim ve belediye baskanindan olsun ihtiyar insanlarimizdan olsun bilgi toplamaya calisacagim.

Diger bölümleride en kisa zamanda bitirmeye gayret gösterecegim. Her zaman  saglikli-huzurlu-ve mutlu kalin . 

SAYGILARIMLA   ( Hafizgilin ISMAIL EFENDININ'  torunu HIDAYETIN oglu ISMAIL SECIL Almanya =Stuttgart )

ÖNERIDE BULUNMAK ISTERSENIZ LÜTFEN BANA YAZIN .BÜTÜN ALAMADINLILARIN YARDIMINA IHTIYACIM VAR .
SAYGILARIMLA  ISMAIL

                                      BU  SITE  HEPIMIZIN

                                                        E-Mail

 ALAMETTİN  KASABASI  BİLGİLERİ

a)  Tarihi ve Coğrafi Yapısı :

Alamettin kasabasının yerleşimine ait kesin tarihi bilgiler mevcut değildir. Ancak yerleşmeye ait genel bilgiler vardır. I. Haçlı Seferleri sırasında yerleşimin bulunduğu bölgeyi haçlılar istila etmişlerdir. Bölgeye daha sonra Danişmentoğulları egemen olmuştur. Yerleşimdeki söylentiye göre haçlılar yöreyi ele geçirdiklerinde sadece Alamettin’i istila edememişlerdir. O dönemde Alamettin adı ALAMADIN diye anılmaya başlamış, zamanla Alamettin’e dönüşmüştür.

            Alamettin yerleşmesi 1989 yılında belediye olmuştur. Alamettin kasabasının idari sınırlar içerisindeki yeri; Kayseri ili İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak bölümündedir. Alamettin yerleşmesi batıda Çayıralan, Çandır, kuzeyde Akdağmadeni, doğuda Şarkışla, güneyde Sarıoğlan, Bünyan, Kayseri yerleşmeleri ile sınırlanmıştır.

             Alamettin kasabasının Kayseri iline uzaklığı 90 km.dir. 1350 m. yükseklikte kurulmuş bulunan yerleşimin içinden Ali, Erikli, Kacak dereleri akmaktadır. Yerleşimin karayolu dışında diğer yerleşimlerle bağlantısı yoktur.

b)  Nüfus Durumu :

     Alamettin kasabasının nüfus durumu 1997 nüfus sayımına göre 2800 kişiden mevcuttur. Nüfusun ortak dili Türkçe’dir. Yerleşimdeki okuma yazma durumu % 90’dır.

c)  İdari Durum :

     Alamettin kasabasına Ulus, Bahçelievler ve Yeni Mahalle olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır. İdari kurum sayısı oldukça azdır. Mevcut kurumlar; Belediye, Sağlık Ocağı, PTT ve İlköğretim Okuludur.

d)      Sosyal Durum :

Yerleşim nüfus bakımından benzeri yerlere göre farklılık göstermemekle birlikte sosyal yapısı gelişmiştir. Eğitim ve ekonomik yapının gelişmiş olması sosyal yapıyı geliştirici ögelerdendir. Alamettin yerleşmesi her ne kadar tarım sektörünün ağırlık kazandığı bir yerleşim birimi olsa da yurtdışında çalışan kesimin oldukça fazla bir oran teşkil etmesi yörede sosyal yapının gelişmesine etkendir.

  e) Eğitim ve Sosyal Durum :

Yerleşimde eğitim kurumu olarak sadece ilköğretim okulu bulunmaktadır. İlk eğitim tesisi 1955 yılında kurulan ilkokuldur. İkinci eğitim tesisi 1976 yılında kurulan ortaokuldur. 1991 yılında bu iki eğitim tesisi birleştirilerek Alamettin İlköğretim Okulu adını almıştır.

             f) Ekonomik Durum           

Yerleşmenin ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Nüfusun bir bölümü inşaat ve ticaret sektöründe çalışmaktadırlar. Sulama suyu olmadığından ancak buğday, arpa, çavdar türü ürünler yetiştirilebilmektedir. Nüfusun bir bölümü ise küçük sanatlarla uğraşmaktadır. Hayvancılıkla uğraşanlar yılın belirli aylarında hayvanları alıp yaylalara göç ederek bunlardan elde ettikleri hayvansal ürünlerle geçimini sağlamaktadırlar.

   g) Ulaşım ve Altyapı Durumu :

     Alamettin kasabasında 1987 yılında kurulan PTT tek katlı bir binada hizmet vermektedir. Aynı yıl otomatik telefona geçilmiştir. Alamettin kasabasını çevreleyen yerleşim birimlerine bağlayan Kayseri Caddesi asfalt yoldur. Kasabada otopark ve terminal yoktur. Çevre yerleşim birimlerime ulaşımı belediye sağlamaktadır. Kasabada her konutta elektrik bulunmaktadır. İçme suyu şebekesi 1981 yılında yapılmış ancak su ihtiyacını yaz aylarında sağlayamamaktadır. Alamettin kasabasında kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Sorun fosseptik çukurlarla çözülmektedir.

                h) Mahalli İdareler Durumu :

     Alamettin kasabasında 1993 yılında ilk imar planı yapılmıştır. Daha önce yapılan bir plan mevcut değildir.

  Alamettin kasabasında belediye 1989 yılında kurulmuştur. Belediyenin arsası 1350 m2’dir. Hizmet binası 120 m2 ve iki katlı olup, yığma özelliktedir. Belediyede 10 adet memur, 5 adet işçi olmak üzere 15 kişi çalışmaktadır. Hizmet binası yetersiz olduğundan ek hizmet binası yaptırılması düşünülmektedir. Belediyeye ait lojman yoktur, Ancak Devlet lojmanı vardır.

Yürütülmekte Olan Belli Başlı Çalışmalar :

Kasabanın mevcut mezarlığı yetersiz olduğundan, yeni mezarlık yapma çalışmalarına başlanmıştır.

Önemli Diğer Sorunlar :

  Alamettin kasabasında düzensiz yapılaşma hakimdir. Kasabada tapu kadastro bulunmadığından inşaatlara ruhsat verilmemektedir. Kamulaştırma ve istimlak yapılamamaktadır. Kasabada lise bulunmadığından kasaba öğrencileri eğitimlerini başka yerleşimlerdeki liselerde yaparken bir çok zorluklara karşılaşmaktadırlar.

Öneriler :

- Kasabaya lise açılması,

- Asayiş ve güvenlik için jandarma karakolu oluşturulması,

- Ziraat Bankası şubesi açılması,

- Tarım Kredi Kooperatifi açılması,

- Ayrı binalarda hizmet veren ilköğretim okullarının birleştirilmesi.

 

Bu bilgilerden dolayi KAYSERI VALILIGINE TESEKÜR EDERIM.........

 

 

ANA SAYFA GENEL BILGI COCUKLAR ICIN YÖNETIM TARIHCE RESIMLER KONUK DEFTERI SPOR
EGLENCE DOWNLOADS EKRAN KORYUCU ISLAM

MP3 

MP3 WINAMP Alamettin nerde ? Winamp Skins
Medya HavaDurumu Takvim E-Kart Linkler Melodiler Sms ÖZEL
OSMANLI LINKLER KAYSERI OYUN 1 OYUN 2 OYUN 3 OYUN4 Ben